Wyjątkowe TRIO na XXIII Koncercie Inauguracyjnym

Chris SCHITTULLI I Bogdan HOŁOWNIA I Michał JAROS

17/10/2018

Wyjątkowe TRIO. Spotkanie osobowości o niespotykanej wrażliwości muzycznej i charyzmie, Chrisa Schittulli, francuskiego wokalisty, Bogdana Hołowni, polskiego pianisty jazzowego i Michał JAROS, polskiego kontrabasisty.

Artyści sięgają po utwory z kanonu wielkich polskich piosenek Jerzego Wasowskiego, Jeremiego Przybory, Agnieszki Osieckiej, czy Jacka Cygana interpretowanych po raz pierwszy po francusku oraz niezapomnianych piosenek francuskich Charles’a Aznavour, Charles’a Trenet, Yves’a Montand, Gilbert’a Bécaud czy Edith Piaf. Wysmakowana i subtelna aranżacja, wyjątkowe warunki głosowe Chrisa i mistrzowska interpretacja utworów przez Bogdana i Michała dają niezwykły przekaz piosenek. Wszystkie elementy układają się w harmonijną całość tworząc wspaniałą, niepowtarzalną i intymną atmosferę, zabierając odbiorów w muzyczną podróż po Francji i Polsce. Koncert wyjątkowy, poruszający, niespotykany i budzący zachwyt wśród publiczności.

Chris SCHITTULLI – ambasador francuskiej piosenki w Polsce i polskiej po francusku.

Francuz o włoskich korzeniach pochodzący z Grenoble. Dla swojej żony Polki przeprowadził się z Francji do Warszawy, gdzie obecnie mieszka i rozwija swoją karierę muzyczną. Prowadzili go m.in. światowej sławy baryton Mark Pancek oraz Thierry Peala, uznany wokalista jazzowy. Przygoda ze śpiewem bel canto pozwoliła mu na tworzenie muzyki pełnej ekspresji, uczuć i emocji. Chris z łatwością porusza się w szerokim repertuarze pop, jazz, rock, pop-opera, piosenki autorskiej, poezji śpiewanej. Od 2008 roku współpracuje z jednym z najbardziej znanych trenerów wokalnych we Francji Richardem Crossem, a w 2013 roku ukończył słynną paryską szkołę Pédagogie de Richard Cross, co pozwala mu jednocześnie rozwijać pasję pedagoga śpiewu.Współzałożyciel francuskiej grupy muzycznej DIVINO, znanej z repertuaru pop-opera.Spotkanie z Jackiem Cyganem i Bogdanem Hołownią zapoczątkowało u Chrisa etap fascynacji polską piosenką. Tak rozpoczęła się przygoda z tłumaczeniem tekstów polskich twórców i mistrzów, które dotąd nie doczekały się wersji francuskich.

Bogdan HOŁOWNIA – jeden z najwrażliwszych polskich pianistów jazzowych.

Pochodzi z Torunia. W latach 1985-1988 studiował muzykę w kwartecie Jana Ptaszyna Wróblewskiego, legendarnego wspaniałego mistrza i nauczyciela. W latach 1990-1993 studiował w Berklee College of Music w Bostonie (USA) u profesora Raya Santisiego i Grega Hopkinsa. W USA Bogdan współpracował z Davem Clarkiem, Skippem Haddenem, George Zoncem, Larrym Kohutem, Jeffem Stitelym, Bronkiem Suchankiem, Grażyną Auguścik, Jerzym Głodem, Michałem Urbaniakiem i Urszulą Dudziak. Odbył też trasy koncertowe z Big Bandem Artie Showa. Wspólnie z basistą Bronkiem Suchankiem nagrali kilka płyt poświęconych muzyce polskiej. Jest założycielem wytwórni płytowej Hobo Records. Jego biurko zawiera stosy kompozycji Jerzego Wasowskiego, Henryka Warsa, Władysława Szpilmana, Jerzego Petersburskiego, Jerzego Abratowskiego… zapis utworów wspaniałych polskich mistrzów piosenki. W marcu 2001 otrzymał nagrodę Fryderyka w kategorii Jazzowy Album Roku za solową płytę Don’t Ask Why – piano solo. Został również laureatem Grand Prix Jazz Melomani w 2002 roku w kategorii artysta roku. Bogdan gra w swoim trio o nazwie L.A. Trio. Grywa również z El Jazz Quintetem. Akompaniuje Joannie Trzepiecińskiej, Lorze Szafran, Magdzie Umer, Adze Zaryan, Dorocie Miśkiewicz i innym.

Michał JAROS – kontrabasista urodzony w Chełmie. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzyki im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Uznany za Nową Twarz Polskiego Jazzu, otrzymał liczne nagrody takie jak Grand Prix na festiwalu „Jazz nad Odrą”, I nagrodę w konkursie „Jazz Juniors”, czy nagrodę Grand Prix „Swingujący Kruk” na Hot Jazz Spring w Częstochowie. Laureat Stypendium Artystycznego Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia. Koncertował z czołowymi muzykami jazzowymi takimi jak: Ishmael Wadada, Leo Smith, Terence Blanchard, Ed Cherry, Ronnie Cuber, Judy Bady, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Piotr Wojtasik, Eryk Kulm, Grażyna Auguścik, Henryk Miśkiewicz, Artur Dutkiewicz i inni.

Materiały z uprzejmości Pani Marii Schittulli. Dziękujemy. 

 

15/10/2018