Międzynarodowy Dzień Muzyki 2022

WYNIKI KONKURSU” Podróż śladami kompozytora” WIENIAWSKI 22

Od  roku 1975 w dniu 1 października obchodzony jest  Międzynarodowy Dzień Muzyki. Święto  powstało z inicjatywy Yehudiego Menuhina wirtuoza skrzypiec i dyrygenta. Celem obchodów jest pokazanie, jak muzyka jest wyjątkowa i jakie dobro w sobie kryje. Święto to  również promuje twórców i wykonawców muzyki  na całym świecie.

W naszej szkole Międzynarodowy Dzień Muzyki w tym roku  to aktywności związane z polskim skrzypkiem i kompozytorem  Henrykiem Wieniawskim, a to z powodu rozpoczynającego się niebawem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im H. Wieniawskiego w Poznaniu.

W dniach od 04 do 14 października zapraszamy uczniów  do udziału w grach,  zabawach i konkursach związanych z tym artystą oraz z wirtuozami skrzypiec, którzy tworzyli w XIX wieku.

 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI i nasze aktywności:

 „Melodie Pana Henryka”  – uczniowie na lekcjach instrumentu i chóru  poznają melodie z różnych utworów Henryka Wieniawskiego i z pomocą nauczyciela  próbują je zagrać lub zaśpiewa

„ Wirtuoz – kto to taki?” – poznajemy wirtuozów, którzy odnieśli sukces w swojej dziedzinie. W tym roku spotykamy się z wybitnymi skrzypkami i kompozytorami żyjącymi w XIX wieku i pochodzącymi z różnych krajów. Dzieci w klasach młodszych poznają nazwiska 6 wybitnych wirtuozów i zgadują ich narodowość i kraj pochodzenia.

 QUIZ „ Wirtuozi skrzypiec” – to gra towarzyska oparta na dobieraniu pytań i odpowiedzi w oparciu o sylwetki sześciu wybitnych skrzypków i kompozytorów  XIX wieku. A oto oni: Rodolphe Kreutzer, Niccolò Paganini, Karol Lipiński, Henryk Wieniawski, Pablo de Sarasate, Fritz Kreisler

 

KONKURS – „Podróż śladami kompozytora” WIENIAWSKI – 22  – gra terenowa dla wszystkich uczniów i uczestników zajęć, podczas której poznają oni kolejne etapy życia i kariery scenicznej Henryka Wieniawskiego podróżując z PASZPORTEM  i  wpisując odpowiedzi na umieszczone w paszporcie pytania. Opis gry i „paszporty” do zbierania punktów będą do odebrania w sekretariacie.

Wszyscy są zaproszeni do udziału w obchodach tego święta. To okazja aby przekonać się jak ciekawy jest świat muzyki.

10/10/2022